Календар

Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лис    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Архіви


Опитування

Чи сприяє нинішня влада розвитку громадянського суспільства в Україні?

Подивитись результати

Loading ... Loading ...

Ставайте громадськими експертами!


Партнери


Створено за підтримки

Статистика відвідувань

Відвідувачів сьогодні: 7
 • 12Лис2009
  Депутат Львівської міської ради, член постійної комісії депутатської діяльності та законності Олег Сорочкін про адміністративні послуги та процедури реалізації громадянами своїх прав.

  Пане Олеже, наскільки я знаю, Ви виступили одним з ініціаторів вдосконалення системи надання адміністративних послуг виконавчими органами Львівської міської ради. Чи покращилась ситуація із наданням адміністративних послуг населенню? Розкажіть, будь ласка, про це детальніше.

  Ми маємо розуміти, що діяльність влади полягає зокрема і в надані громадянам різних видів послуг: комунальних, соціальних, в тому числі значну питому вагу від них складають адміністративні послуги, через які громадяни реалізовують більшість своїх прав – право на будівництво, на підприємницьку діяльність, на земельну ділянку, на житло та інші, це відбувається через видачу дозволів, погоджень тощо. А наявність чітких та прозорих процедур прийняття владних рішень є основною гарантією реалізації прав громадян.

  У 2005-2006 роках я, як представник громадської організації, керівник проекту «Інформування громадян за допомогою Інтернету, про процедури надання адміністративних послуг, що надаються виконавчими органами міської ради » виступив одним з ініціаторів вдосконалення системи надання адміністративних послуг у місті Львові. Було описано та затверджено рішеннями виконавчого комітету процедури адміністративних послуг, що надаються управліннями міської ради. Було визначені чіткі переліки документів які необхідно подавати, визначено процедуру та  терміни їх розгляду, та вказано законодавство яким цей процес регулюється.

  Також для нас було важливо, щоб ці процедури були доступними для кожного громадянина, який ними цікавиться, з цими процедурами можна ознайомитись в так званому «Єдиному вікні» (зараз переіменовано в Центр обслуговування мешканців) і в управлінні Єдиний дозвільний офіс. Але перш за все ми були спрямовані на те щоб описані адміністративні процедури  були доступні в Інтернеті, щоб та особа, яка хоче отримати якийсь дозвіл чи іншу адміністративну послугу, могла б з дому чи зі свого робочого місця зайти в Інтернет і отримати необхідну інформацію. Тому затверджені процедури надання адміністративних послуг були розміщені  в Інтернеті на сайті міської ради в розділі «Адміністративні послуги та процедури».

  З часом інтерфейс сайту міської ради змінювався, але суть, в цій частині, лишалася – там повинна бути інформація щодо того, які управління які адміністративні послуги надають, інформація щодо переліку документів, які необхідно подати, щодо процедури розгляду і щодо того, яким законодавством – місцевими актами чи державними – це питання регулюється.

  А що було раніше, до того як була зроблена ця робота?

  Кожен громадянин повинен був  ходити по  кабінетами чиновників, часто під диктовку записувати які довідки потрібно подавати, в кращому разі переписувати цю інформацію з стендів на стінах, на це мешканець часто витрачав від одного до трьох днів, а потім часто ставалося так, що, коли людина збирала всі довідки, їй говорили, що вона має донести додаткові документи. Втрачався час громадян і втому числі чиновників, які до речі отримують зарплату з податків які ці ж громадяни платять.

  Чи були Ваші напрацювання та ініціатива продовжена в діяльності органів міської ради?

  Перш за все треба розуміти, те що, чи громадська організація чи депутат які працюють на громадських засадах, може запропонувати певну модель вирішення проблеми, показати приклад як можна зробити, а відповідні посадові особи та органи влади які за свою роботу отримують зарплату з бюджету, можуть використати цю модель та працювати над її втіленням чи вирішувати проблеми в інший спосіб.

  У сфері компетенції постійної депутатської комісії законності, членом якої я є, передбачено, питання адміністративних послуг. Основний момент, на який була спрямована наша увага у цій сфері  – це налагодження роботи Єдиного дозвільного офісу. Ми неодноразово запрошували на засідання комісії представників управління Єдиний дозвільний офіс, спілкувались по цих питаннях, показували та пропонували відповідні моделі, і у великій мірі ці напрацювання були втіленні у функціонуванні Єдиного дозвільного офісу, описано відповідні адміністративні процедури що стосуються суб’єктів господарювання, затверджені технічні регламенти та розміщена ця інформація на сайті Єдиного дозвільного офісу в розділі «Документи».

  Багато хто може погодитися з тим, що зараз прийти в Єдиний дозвільний офіс чи в Центр обслуговування мешканців і отримати інформацію чи подати документи набагато комфортніше, ніж це було колись.  Є відповідна інформація і в Інтернеті але нажаль багато хто про неї не знає, часто мої знайомі запитують які документи потрібно подати для  отримання цього чи іншого дозволу чи отримання тої чи іншої адміністративної послуги, я їм кажу зайдіть на сайт і там є необхідна інформація, потім вони віддзвонюють, дякують, кажуть ця інформація була їм корисною але вони про неї не знали.

  Попри всю проведену роботу, я хочу наголосите, що це лише перший корок, який в значній мірі покращив умови подачі звернення громадянина чи суб’єкта господарювання. Але є багато проблем у відносинах  громадян з міською владою в адміністративній сфері які ще не вирішені.

  Які саме і який механізм їх вирішення?

  Я би ці проблеми поділив на два види, перший це певні технічні проблеми які перебувають процесі вирішення на місцевому рівні та другий  глобальні, які стосуються в основному якості розгляду звернень, та можливості громадян бути в певній мірі рівноправною стороною в адміністративному проваджені при розгляді їх звернення, відкритості та прозорості при наданні відповідних дозволів, особливо якщо, їх надання може зачіпати законні інтереси третіх осіб. Вирішення цих проблем в основному, стоїть в площині реформування законодавства.

  Що стосується першого виду, виникала проблема, в тому що виконавчі органи несвоєчасно вносили відповідні зміни до затверджених процедур. Законодавство змінювалося, адже життя не стоїть на місці тому необхідно в ногу з законодавством змінювати і затверджені технічні регламенти адміністративних процедур. У вересні на засіданні комісії законності розглядалося це питання. Було прийнято відповідне розпорядження міського голови щодо впорядкування процедури надання адміністративних послуг, яке зобов’язало виконавчі органи Львівської міської ради переглянути відповідні процедури до 15.11.2009 р., і що є основним, зобов’язало їх протягом 14-ти днів вносити зміни, які спричинені формуванням нових нормативно-правових актів. Дуже важливо, що тепер ця система повинна автоматично оновлюватися з оновленням  законодавства. Окрім того проводитися опис процедур адміністративних послуг що надаються районними адміністраціями міста.

  Яким чином має регулюється питання адміністративних процедур на загальнодержавному рівні?

  Багато питань у сфері  відносин громадянина і влади є невирішеними на загальнодержавному рівні, і стосується це перш за все певних засад якості розгляду звернень чи то громадян чи юридичних осіб адміністративними органами. Зокрема вже багато років Верховна рада України не приймає Адміністративно-процедурний кодекс України. Це нове законодавство – і для країн Європи, але подібні закони є в Польщі, Естонії, ФРН, Нідерландах, в більшості країн Європи вони діють, коли громадянин звертається до влади за реалізацією свого права. Ці закони чітко регулюють процедури відносин, встановлюють права, які має громадянин при розгляді його звернення, зокрема право отримувати юридичну допомогу, право залучати свої експертні висновки щодо певної адміністративної процедури, залучатись до провадження коли адміністративним органом розглядається питання що може торкатись інтересів особи, насправді чітко регулюють практично всі випадки взаємовідносини чиновника та людини, з точки зору захисту прав та інтересів перш за все людини і забезпечує прозорість цих відносин.  На жаль, в Україні цей кодекс ще не прийнятий, діє ЗУ «Про звернення громадян» який дуже поверхнево та фрагментарно регулює ці відносини. Були проекти Адміністративно-процедурного кодексу, які формувалися експертами та науковцями в сфері адміністративного права, і подавались до парламенту, і попереднім урядом Януковича, і діючим урядом, але у ВРУ вони не пройшли навіть у першому читанні. Зараз ці проекти знову направлені в профільні комітети для доопрацювання і розгляду на повторному першому читанні. В цьому аспекті парламент України чомусь не хоче наслідувати європейську традицію, а консервує існуючу ситуацію, яка ставить людину нижче за чиновника. Немає партнерства, виходить так, що влада є імперативом. В Україні не відбулась реформа адміністративного права, яка вже давно назріла.

  Розмовляла Олександра Бодняк, Вголос

  12.11.2009 — “Громадський портал Львова”

  Додано Віктор Гарбар @ 19:13

  Переглядів 1 003
  1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (голосів 1, оцінка: 5,00 з 5)
  Loading...

Цей матеріал не передбачає коментування.

Theme Tweaker by Unreal