Календар

Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лис    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Архіви


Опитування

Чи сприяє нинішня влада розвитку громадянського суспільства в Україні?

Подивитись результати

Loading ... Loading ...

Ставайте громадськими експертами!


Партнери


Створено за підтримки

Статистика відвідувань

Відвідувачів сьогодні: 18
 • 14Лип2009

  14.07.2009 —“Громадський портал Львова”

  У Львові тривають запеклі дискусії про підвищення тарифу на перевезення пасажирів у міському транспорті. На думку інформаційно-правового центру „Наше право”, підвищення вартості проїзду у міських маршрутках з 1,5 до 2 грн. є нічим не обґрунтованим і незаконним. Про це на прес-конференції сказав керівник проектів центру Ярослав ЖУКРОВСЬКИЙ.

  За його словами, ще у березні 2008 р. міська влада прийняла рішення про збільшення вартості проїзду у маршрутних таксі до 1,5 грн. Розуміючи абсурдність такого рішення і протест прокурора, у травні 2008 р., після проведення громадських слухань, виконавчий комітет повторно приймає рішення про збільшення вартості проїзду до тих же 1,5 грн. Чи не резонно виникає питання: для чого міська влада двічі (!) легалізувала збільшення вартості проїзду?

  А сталось це зовсім не випадково. Зазначимо, що виконавчий комітет півтори місяці (!) розглядав протест прокурора м.Львова від 31.03.2008 № 358-вих “На рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 28.03.2008 року № 204 “Про тарифи на перевезення пасажирів у міському транспорті“. І цього ж дня, виконком задовольняє протест, а іншим рішенням знову затверджує тариф.

  У вересні 2008 р. відбуваються громадські слухання проекту рішення виконавчого комітету про збільшення вартості проїзду у міських маршрутках до 2 грн. Одним із аргументів щодо доцільності збільшення вартості проїзду – необхідність оновлення рухомого складу і покращення якості послуг. Представникам громадських організацій таки вдалось не допустити розгляду даного питання на засіданні виконавчого комітету у зв’язку з цілковитою відсутністю (!) економічних розрахунків тарифу на перевезення пасажирів у міському транспорті.

  На цих же слуханнях представники громадськості запропонували провести незалежний розрахунок рівня тарифів на перевезення та обґрунтування їх величини, накласти мораторій на підвищення вартості проїзду у маршрутних таксі. Учасники слухань також вимагали провести оприлюднення розрахунків тарифів та їх обґрунтування, створити робочу групу із залученням представників громадськості з питань моніторингу якості перевезень у м.Львові. На жаль, ані представники депутатського корпусу, ані посадовці виконавчих органів не врахували даних пропозицій і рекомендацій.

  У січні 2009 р. міський голова Львова своїм розпорядженням затверджує план прийняття регуляторних актів у 2009 році (№ 10 від 26.01.2009). Серед питань, які повинен розглянути виконавчий комітет у І кварталі 2009 р. – „Про тарифи на перевезення пасажирів у міському транспорті”. Згодом, іншими розпорядженнями дане питання переноситися спершу на ІІ квартал, а потім – на ІІІ квартал.

  Вже у червні 2009 р. на підставі звернення асоціації “Львівський пасажирський транспорт“ від 27.05.2009 № 13/05, у ЗМІ і веб-сайті міськради публікується проект рішення виконавчого комітету „Про тарифи на перевезення пасажирів у міському транспорті”. Зверніть увагу на одну цікаву деталь: проект регуляторного акту разом із повідомлення про проведення слухань був опублікований 25 червня 2009 р. (ще до закінчення терміну розгляду звернення перевізників !).

  Окрім цього, діючими нормативними інструкціями також не передбачено можливості звернення об’єднань громадян, зокрема, асоціації “Львівський пасажирський транспорт“ щодо здійснення розрахунків вартості проїзду і його економічного обґрунтування.

  Отож, „Наше право” дуже ретельно готувалися до можливого підвищення вартості проїзду до 2-ох гривень, і вже з 26-го червня по 2 липня було проведено дослідження шляхом опитування громадської думки львів’ян. Опитано було 600 респондентів щодо їхнього ставлення до обґрунтованості підвищення вартості проїзду та якості послуг із перевезень у маршрутних таксі. Помилка репрезентативності становить +/- 5%. Опитування проведено методом стихійної вибірки. У вибірці використовувався метод квот: стать і вікова категорія.

  Опитування показали, що громадяни, які користуються маршрутним таксі у Львові два і більше разів за день проїжджають маршруткою. На запитання чи задоволені вони якістю перевезень, то 17% відповіло, що задоволені, а 58% – ні. На запитання скільки часу очікують на потрібний маршрут, відповідь була здебільшого 10-15 хв. Щодо оцінки ставлення водія до пасажирів, – ні добре, ні погано відповіло 40% опитаних, погано 24%, добре 20%. Також, 54% респондентів стверджують, що водії палять в салонах маршрутних таксі. На запитання, чи вмикають водії голосно музику в маршрутках, 81% відповіли «ні» і «так» – 8%. Лише 3% відповіли „так” на запитання чи видають водії квитки пасажирам, а 96% – ні.

  – Отож, в нас виникає питання – звідки беруться обрахунки пасажиропотоку, якщо квитки не видаються. І хто здійснює облік цих реальних пасажирів, відповідно до якого, як стверджують перевізники вони зазнають збитків, – зазначив Жукровський.

  Також в опитуванні ставили питання, чи на думку респондентів водії дотримуються правил дорожнього руху. 28% сказали, що на їхню думку дотримуються, 40%, що ні. На запитання, чи підтримуєте підняття вартості проїзду до двох гривень, 3% респондентів підтримують, 86% не підтримують, важко відповісти було 11% опитаним. Також 43% респондентів сказали, що були свідками негативного ставлення водія до пасажирів. А 31% були свідками використання водіями ненормативної лексики щодо пасажирів. 6% опитаних навіть звертались в управління захисту прав споживачів з приводу порушення їхніх прав у маршрутних таксі. На запитання, чи помітили респонденти оновлення автопарку у Львові ствердно відповіли 34%. 49% опитаних сказали, що готові до акцій протесту в разі незаконного підняття проїзду до двох гривень.

  За його словами, в травні 2008 року перевізники обіцяли покращити якість послуг.

  – На жаль, тоді замірів не робилось, але ми припускаємо, що вони погіршились. Перевізники стверджують, що вони закупили за кредити велику кількість автобусів і маршрутних таксі, і в них є проблеми з виплатою цих кредитів. Але це ж є бізнес ризик…Так само можна сказати, що багато людей залишили свої кошти на депозитах в банках, але вони не отримують ці кошти, – зазначив представник центру „Наше право”.

  Також, на його думку, незрозуміле твердження голови Асоціації вільних профспілок автотранспорту України Андрія Корчинського, який говорить про те, що маршрутки, потребують ремонту, зварювань, підмальовувань.

  – Але в нас виникає питання – якщо рухомий склад оновлений у відсотковому відношенні близько 80%, то для чого його зварювати чи підмальовувати? – додає Ярослав Жукровський.

  Отож, що стосується розробки проекту рішення про підняття вартості проїзду „Наше право” пропонує, оголосити догану відповідним особам, які неналежним чином підготували аналіз регуляторного впливу відповідного акту. На їхню думку, передумов для підвищення вартості проїзду у місті Львові ні економічних, ні фактичних немає. Водії і перевізники фактично шантажують міську раду акціями протесту заради того, щоб покращити свій економічний стан.

  – Ми закликаємо Антимонопольний комітет висловити свою позицію в частині даного регуляторного акту, і так само Львівське представництво Комітету регуляторної політики, оскільки на нашу думку, при формуванні тарифу і його економічному обґрунтуванні не враховано одне з основних положень, яке стосується безпосереднього вивчення пасажиропотоку, і яке повинно здійснюватись у встановленому порядку. А не так, як собі придумали водії чи якесь перевізне підприємство, – додає Ярослав Жукровський.

  ………………………………………………………………..

  Представники центру „Наше право” також звернулись до регіонального представництва АМКУ, інспекції по контролю за цінами та Державного комітету регуляторної політики щодо приведення у відповідність до чинного законодавства формування, встановлення і застосування регульованих тарифів на перевезення пасажирів у міському транспорті м.Львова та їх належного економічного обґрунтування.

  На їхню думку, проект рішення виконавчого комітету Львівської міської ради „Про тарифи на перевезення пасажирів у міському транспорті”, а також відповідні розрахунки таких тарифів є неадекватними та необґрунтованими з наступних підстав:

  1. Відповідно до наказу Міністерства транспорту України „Про затвердження Методичних рекомендацій визначення рівня тарифів на послуги пасажирського автотранспорту загального користування” від 25.06.2003р. № 461, його дія поширюється на всі суб’єкти господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування.

  Дані рекомендації визначають порядок формування тарифів на автобусні перевезення маршрутами загального користування в міському сполученні з урахуванням конкретних умов експлуатації; порядок розрахунків собівартості перевезень на основі економічно обґрунтованих величин витрат; порядок розрахунку тарифів на автобусні перевезення в міському сполученні з урахуванням обсягів перевезень пільгових категорій пасажирів та фінансових можливостей місцевого бюджету щодо відшкодування втрат доходів перевізників.

  Під час підготовки проекту регуляторного акту і економічного обґрунтування вартості проїзду не враховано положення відповідних методичних рекомендацій в частині прозорості і прогнозованості визначення рівня тарифів, механізм забезпечення покращення якості перевезень і дотримання прав споживачів пасажирських послуг. У відповідному розрахунку також не враховано порядок і величину визначення тарифу, реальне обґрунтування собівартості перевезення.

  До цього часу фактично відсутній визначений міською радою порядок розрахунку, встановлення та погодження цін / тарифів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування у місті Львові.

  Окрім цього, діючими нормативними інструкціями також не передбачено можливості звернення об’єднань громадян, зокрема, асоціації “Львівський пасажирський транспорт“ щодо здійснення розрахунків вартості проїзду і його економічного обґрунтування.

  2. Інструкція про порядок обліку пасажирів, що перевозяться громадським транспортом на маршрутах, затверджена наказом Мінстату України від 27.05.96 р. N 150, встановлює єдиний порядок обліку кількості перевезених пасажирів (включаючи тих, які користуються правом безплатного та пільгового проїзду) та пасажирообороту громадського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) у міському, приміському та міжміському сполученні.

  Дана інструкція повинна застосовуватись суб’єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, що виконують пасажирські перевезення – щодо обліку і звітності кількості перевезених пасажирів і пасажирообороту за видами сполучення (міське, приміське, міжміське).

  Відповідно до розділу 5 цієї інструкції, одиницею виміру пасажирських перевезень є поїздка пасажира по кожному разовому квитку, а моментом обліку пасажирських перевезень – дата продажу квитка. Облік кількості перевезених пасажирів і пасажирообороту здійснюється в залежності від кількості перевезених пасажирів у міському сполученні, що дорівнює сумі кількості перевезених пасажирів за разовими квитками та кількості пасажирів з правом безплатного проїзду.

  Пасажирооборот у міському сполученні визначається множенням кількості перевезених пасажирів на середню дальність поїздки пасажира у даному місті окремо для автобусних перевезень. Середня дальність поїздки пасажира у міському сполученні визначається на підставі обстеження пасажиропотоків окремо за методикою, погодженою із замовником транспорту (не частіше одного разу на рік) та приймається постійною величиною для обліку і розрахунків до наступного обстеження.

  Облік пасажиропотоку також має здійснюватись у встановленому порядку на підставі даних державної статистичної звітності про кількість “платних пасажирів”, яких перевезено на маршрутах окремими видами громадського транспорту.

  3. Розрахунок рівня тарифів, обґрунтування їх величини здійснюється за визначеними статтями калькуляції (Методичні рекомендації з формування собівартості перевезень (робіт, послуг) на транспорті, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 05.02.2001 р. N 65). Статті такої калькуляції не передбачають внесення у відповідний розрахунок, наприклад, відсотків за кредит або транспортної роботи тощо.

  Під час розрахунку тарифу на перевезення пасажирів у міському транспорті також не здійснено належної калькуляції собівартості перевезень відповідно до стандартів бухгалтерського обліку та їх економічного змісту, відсутній розрахунок фактичної збитковості у здійсненні перевезень та не обґрунтовано потреби в оновленні рухомого складу.

  4. При формуванні тарифу також не враховані положення щодо Норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, що затверджені наказом Міністерства транспорту України від 10.02.98 р. N 43 та Норм витрат на технічне обслуговування і поточний ремонт по базових марках автомобілів, затверджені наказом Міністерства транспорту України 14.10.95 р.

  Як вбачається із оприлюднених розрахунків, суттєво є заниженими та жодним чином не є підтвердженими обсяги пасажиропотоку та завищеними і не обґрунтованими витрати перевізників, зокрема, на оплату праці та технічне обслуговування транспорту і т.д.

  Враховуючи те, що до економічного обґрунтування збільшення вартості проїзду не надані розрахунки по кожній із статей витрат кошторису, виконані відповідно до Методичних рекомендацій визначення рівня тарифів на послуги пасажирського автотранспорту загального користування, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25.06.2003 № 461, та відсутні належні результати обстеження пасажиропотоків, проведені згідно Методики вивчення попиту населення на пасажирські перевезення, затвердженої наказом Міністерства транспорту України від 21.01.1998 № 21, вважаємо, що тарифи на перевезення пасажирів у міському транспорті, який пропонується виконавчим комітетом Львівської міської ради для погодження до територіального відділення Антимонопольного комітету України, є економічно необґрунтованим і безпідставним.

  ………………………………………………………………..

  РЕЗУЛЬТАТИ ГРОМАДСЬКОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

  обґрунтованості підвищення вартості проїзду

  та якості послуг із перевезень у маршрутних таксі у м.Львові

  Дослідження Громадська оцінка обґрунтованості підвищення вартості проїзду та якості послуг із перевезень у маршрутних таксі у м.Львові” проводилось Інформаційно-правовим Центром „НАШЕ ПРАВО”.

  Польовий етап дослідження відбувався 26 червня 2009 – 02 липня 2009 р.

  Генеральною сукупністю дослідження були опитані особи, які користуються послугами перевезень у маршрутних таксі м.Львова віком від 18 років і старше. Обсяг вибіркової сукупності становив 600 респондентів.

  Помилка репрезентативності становить +/- 5%.

  Опитування проведено методом стихійної вибірки. У вибірці використовувався метод квот: стать і вікова категорія.

  Опитано 49 % жінок і 51 % чоловіків (294 жінок і 306 чоловіків). За віком: 18-33рр. – 35,0% ; 34-49рр. – 32% ; 50-65рр. – 24% ; понад 66 років – 9% .

  Для збору інформації застосовувалось стандартизоване інтерв’ю “обличчям до обличчя” на вулиці.

  Інформація зібрана під час опитування була оброблена із застосуванням програм обробки соціологічної інформації – SPSS.

  Одновимірний розподіл відповідей

  Скажіть, будь-ласка, скільки разів в день Ви користуєтесь маршрутним таксі?

  Варіанти відповідей

  Кількість респондентів у %

  Кількість респондентів

  1 раз

  19

  114

  2 рази

  53

  318

  3 рази

  8

  48

  4 рази

  17

  102

  5 разів і більше

  3

  18

  Скажіть, будь-ласка, Ви задоволені якістю перевезення у львівських маршрутних таксі?

  Варіанти відповідей

  Кількість респондентів у %

  Кількість респондентів

  Так

  17

  102

  Ні

  58

  348

  Важко відповісти

  25

  150

  Скільки часу Ви очікуєте маршрутне таксі необхідного маршруту?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  до 5 хв.

  14

  84

  до 10 хв.

  20

  120

  до 15 хв.

  29

  174

  до 20 хв.

  28

  168

  більше 20 хв.

  9

  54

  Як Ви оцінюєте ставлення водія до пасажирів?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Дуже добре

  2

  12

  Добре

  20

  120

  Ні добре, ні погано

  40

  240

  Погано

  24

  144

  Дуже погано

  13

  78

  Важко відповісти

  1

  6

  Скажіть, будь-ласка, чи палять водії у салонах маршрутних таксі, якими Ви користуєтесь?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  54

  324

  Ні

  35

  210

  Важко відповісти

  11

  66

  Скажіть, будь-ласка, чи вмикають голосно музику у салонах маршрутних таксі, якими Ви користуєтесь?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  8

  48

  Ні

  81

  486

  Важко відповісти

  11

  66

  Скажіть, будь-ласка, чи видають водії маршрутних таксі квитки пасажирам?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  3

  18

  Ні

  96

  576

  Важко відповісти

  1

  6

  Як на Вашу думку, водії маршрутних таксі дотримуються правил дорожнього руху?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  28

  168

  Ні

  40

  240

  Важко відповісти

  32

  192

  Скажіть, будь-ласка, Ви підтримуєте підняття вартості проїзду до двох гривень?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  3

  18

  Ні

  86

  516

  Важко відповісти

  11

  66

  Скажіть, будь-ласка, Ви були свідком негативного ставлення водія маршрутного таксі до інших пасажирів?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  43

  258

  Ні

  39

  234

  Важко відповісти

  18

  108

  Скажіть, будь-ласка, Ви були свідком використання водієм ненормативної лексики щодо пасажирів?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  31

  186

  Ні

  48

  288

  Важко відповісти

  21

  126

  Скажіть, будь-ласка, Ви помітили оновлення автопарку у м. Львові?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  34

  204

  Ні

  35

  210

  Важко відповісти

  31

  186

  Скажіть, будь-ласка, Ви користуєтесь розкладом руху маршрутних таксі?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  6

  36

  Ні

  92

  552

  Важко відповісти

  2

  12

  Скажіть, будь-ласка, Ви особисто готові до акцій протесту вразі незаконного підняття проїзду до двох гривень?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  49

  294

  Ні

  32

  192

  Важко відповісти

  19

  114

  Ви звертались в управління захисту прав споживачів з приводу порушення Ваших прав у маршрутному таксі?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  6

  36

  Ні

  92

  552

  Важко відповісти

  2

  12

  Ви користуєтесь пільгами при проїзді у маршрутному таксі?
  Варіанти відповідей Кількість респондентів у % Кількість респондентів
  Так

  14

  84

  Ні

  84

  504

  Важко відповісти

  2

  12

  Інформаційно-правовий центр „Наше право” – неурядова громадська організація, незалежний експертно-аналітичний центр, який створений і зареєстрований у 2000 р. Львівським обласним управлінням юстиції.

  Додано Віктор Гарбар @ 12:10

  Переглядів 1 790
  1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (голосів 1, оцінка: 5,00 з 5)
  Loading...

Коментування вимкнено

WP_Orange_Techno
 • orest Says:

  А як звернутися в управління захисту прав споживачів, коли не видають квитків?

Theme Tweaker by Unreal