Календар

Лютий 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лис    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Архіви


Опитування

Чи сприяє нинішня влада розвитку громадянського суспільства в Україні?

Подивитись результати

Loading ... Loading ...

Ставайте громадськими експертами!


Партнери


Створено за підтримки

Статистика відвідувань

Відвідувачів сьогодні: 32
 • 26Сер2011

  Практика застосування і правова оцінка судами загальної юрисдикції положень тих чи інших законодавчих актів певним чином є індикатором коректності відповідних норм, показником правильності їх застосування органами публічної адміністрації.

  Закон України <<Про органи самоорганізації населення>> за своє суттю містить низку суперечливих і неоднозначних правових конструкцій, що у подальшому викликають різне трактування у рішеннях органів місцевого самоврядування, діяльності органів самоорганізації населення, судовій практиці.

  Безпосереднє застосування положень вищезгаданого Закону у конкретних ситуаціях, що мають безпосереднє відношення до правовідносин, стороною яких є органи самоорганізації населення (надалі у тексті скорочено ОСН — авт.), загалом підтверджує необхідність усунення відповідних прогалин і колізій.

  Удосконалення процедури створення ОСН, <<виписання>> та коректування нормативних актів <<під>> потреби цих органів, очевидно, полегшать не тільки їх створення і діяльність, взаємовідносини з іншими суб’єктами, а й розуміння їх правової природи, статусу та повноважень. Це ж стосується і необхідності чіткого порядку делегування повноважень, а також виділення коштів для ОСН, їх витрачання, звітування за ними, отримання оргтехніки, приміщень, тобто матеріально-технічних засобів для діяльності – як базової основи.

  Проте, для досягнення ефективності будь-яка правова регламентація повинна виходити з труднощів, що виникають у членів територіальних громад під час створення ОСН, а також безпосередньо в ОСН під час їхньої діяльності.

  Частково відповідь на питання може дати аналіз судової практики щодо спорів за участю ОСН.

  Здійснюючи пошук судових рішень за ключовими словами <<орган самоорганізації населення>> у Єдиному державному реєстрі судових рішень, можна ознайомитись із близько двома тисячами рішень судів загальної юрисдикції.

  Безпосередній аналіз рішень апеляційних та касаційних судів у справах, де стороною виступали ОСН або відповідні правовідносини стосувались положень Закону <<Про органи самоорганізації населення>> дає можливість виокремити певні тенденції щодо предмету судового розгляду.

  По-перше, спори фізичних осіб до виконавчих комітетів міських (сільських) рад про визнання незаконною бездіяльність в частині не розгляду заяви про реєстрацію ОСН чи непроведення державної реєстрації ОСН, або, навпаки, про визнання недійсним та відміну рішення ради в частині створення ОСН; визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації, припинення діяльності юридичних осіб – ОСН.

  По-друге, спори юридичних осіб до ОСН про усунення порушень у користуванні власним майном; про визнання недійсним доповнення до положення про ОСН.

  Поширеними є спори фізичних осіб з виконкомами рад і ОСН з приводу прав на житлові приміщення; фізичних осіб до ОСН про визнання незаконними рішень конференцій; оскарження правомірності обрання керівного складу та членів ОСН; визнання нечинним рішення про передачу іншій юридичній особі земельної ділянки, що розташована <<на території діяльності>> ОСН, та рад з юридичними особами, за участю ОСН; про звільнення земельної ділянки та її повернення.

  Трапляються рішення судів стосовно начебто неправомірного витрачання коштів на заробітну плату посадовим особам ОСН, зокрема, позови виконавчих комітетів місцевих рад до контрольно-ревізійних управлінь про визнання дій неправомірними та скасування довідки про бюджетне правопорушення та пред’явлення вимоги про зменшення бюджетних асигнувань (про неправомірне витрачання коштів на заробітну плату посадовим особам ОСН).

  Як можна узагальнити та класифікувати справи за участю органів самоорганізації населення?

  Виходячи зі змісту та категорій справ, усі наведені спори за участю ОСН умовно можна узагальнити та класифікувати на:

  – типово адміністративні справи (оскарження бездіяльності; рішень; дій суб’єктів владних повноважень; відмова у державній реєстрації ОСН; нерозгляд заяви про створення ОСН; припинення діяльності ОСН; визнання недійсним та відміна рішення про створення ОСН; визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації; припинення діяльності юридичної особи – ОСН тощо).

  Також до цього можна віднести справу про припинення порушення права на самоорганізацію населення та зобов’язання міськвиконкому перереєструвати комітет самоуправління в зв’язку з неправомірною відмовою виконавчим комітетом міської ради в реєстрації комітету місцевого самоврядування мікрорайону (постанова Одеського апеляційного адміністративного суду, справа No.22а-1438\2007 від 02.11.2007 р.) http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/3095829.

  – <<внутрішньоорганізаційні>> справи (спори фізичних осіб щодо визнання неправомірним створення ОСН; рішень ОСН; зборів (конференцій) ОСН; обрання керівного складу та членів ОСН; локальних актів ОСН або аналогічні спори стосовно інших <<конкуруючих>> ОСН).

  Наприклад, до цієї категорії справ можна віднести справу за позовом юридичної особи до ОСН про визнання недійсним <<Доповнення до Положення про будинковий комітет >> http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/774384

  – майнові справи (спори за участю ОСН з іншими юридичними; фізичними особами з приводу прав на нежитлові приміщення; прав на житлові приміщення; земельні ділянки; спори фізичних осіб з ОСН; іншими фізичними особами щодо відшкодування матеріальних втрат, спричинених неправомірним витрачанням спільних коштів тощо).

  Наприклад, до цієї категорії справ можна віднести справу за позовом представництва з управління комунальною власністю міської ради до ОСН про виселення з незаконно займаного приміщення http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/96504

  – організаційно-фінансові справи (спори щодо оплати праці посадових осіб ОСН; їх фінансування з місцевого бюджету).

  Зокрема, до таких справ можна віднести справу за позовом виконкому міської ради до КРУ про неправомірне витрачання бюджетних коштів на оплату праці посадових осіб ОСН http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/12179193

  – інші справи (сюди включено справи, які не підпадають під вищенаведені види, зокрема, спори фізичних осіб з ОСН щодо здійснення ОСН не належних їм повноважень).

  Наприклад, справа за позовом фізичної особи до ОСН про визнання рішення та дії незаконними, зобов’язання виконати певні дії та відшкодування моральної шкоди http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/3604071

  При удосконаленні правового регулювання питань регламентації діяльності ОСН, внесенні змін та доповнень у нормативні акти, слід враховувати проблеми, що виникають у функціонуванні ОСН і є предметом судового розгляду.

  У значній кількості випадків проблемні питання та спори стосуються саме зборів (конференцій) жителів, або належної організації їх проведення, або порушень під час їх проведення, тобто, дотримання процедури їх проведення, належного оформлення, збереження документів, надання їх в повному обсязі у ради, недотримання кворуму для прийняття рішень тощо.

  Існують конфлікти, пов’язані з відсутністю повноважень діяти від імені жителів під час створення ОСН (ініціативна група, а не фізичні особи), повноважень щодо звернення до рад з тих чи інших питань, а також у судові органи.

  Судові справи виокремлюють також проблему у розумінні підстав і випадків дострокового припинення повноважень ОСН, відсутності повноважень у тих чи інших рад щодо припинення конкретного ОСН, неможливості перереєстрації ОСН.

  Часто суди розглядають питання, пов’язані з реалізацією ОСН непритаманних їм повноважень, нерозумінням їхньої компетенції, наприклад, здійснення господарської діяльності, укладення господарських договорів, конкретні повноваження в житлово-комунальній сфері, можливі дії щодо житлових, нежитлових приміщень, земельних ділянок у межах <<зацікавленості>> ОСН.

  Проблеми виникають щодо правильності розуміння самого статусу ОСН-інколи їх помилково вважають суб’єктом владних повноважень, хибно визначають суд, який повинен розглядати той чи інший спір за участю ОСН, що тягне за собою відмову у відкритті відповідного провадження.

  Предметами судового розгляду також є питання оформлення, звітування щодо коштів, спрямованих на фінансування заробітної плати посадових осіб ОСН, зокрема, під час взаємодії з контролюючими органами.

  Численні відмови у відкритті проваджень, задоволенні позовів у зв’язку з недоведеністю обставин, відсутність необхідних доказів, слабка правова позиція, викладена у позовах тощо є свідченням того, що інколи ОСН бракує правової допомоги під час подання позовів до судових органів.

  Отже, залишається надія, що ці та інші проблеми у діяльності ОСН, розуміння правової природи створення та діяльності цих органів як реальної і легітимної можливості участі членів територіальних громад у вирішенні окремих питань місцевого значення, будуть усунені законодавцем у подальшому нормотворенні.

   

   

  Юлія СТАСЮК, Адвокат, експерт центру “НАШЕ ПРАВО”

  Додано Віктор Гарбар @ 11:30

  Переглядів 766
  1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (голосів 1, оцінка: 5,00 з 5)
  Loading...

Цей матеріал не передбачає коментування.

Theme Tweaker by Unreal