Календар

Лютий 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лис    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Архіви


Опитування

Чи сприяє "третій сектор" розвитку громадянського суспільства в Україні?

Подивитись результати

Loading ... Loading ...

Ставайте громадськими експертами!


Партнери


Створено за підтримки

Статистика відвідувань

Відвідувачів сьогодні: 2
 • 23Тра2011
  Публікація № 38 (з 43) в серії За відкриту владу!

   

  згідно «Порядку проведення моніторингу інформаційного наповнення веб-сайтів органів виконавчої влади», розробленого Державним комітетом телебачення і радіомовлення України (http://comin.kmu.gov.ua/control/publish/article/main?art_id=78542&cat_id=78541).

   

  І.Динаміка Показника наявності інформації (Пн), який визначає рівень наявності інформації на веб-сайті відповідно  вимог нормативно-правових актів

   

  1. Динаміка по міністерствах

  Таблиця 1.

  Показник наявності інформації погіршився для веб-сайтів 7 міністерств, покращився для веб-сайтів  6 міністерств і не змінився для для веб-сайтів 3 міністерств.

  Пн драматично знизився для веб-сайту Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Також він істотно знизився для веб-сайтів Міністерства внутрішніх справ і Міністерства закордонних справ.

  Найбільше зріс Пн для веб-сайтів  Міністерства екології та природних ресурсів (сайт якого був визнаний невідповідним по суду колегами з ЕПЛ), Міністерства соціальної політики та Міністерства фінансів.

  Середнє значення Пн змінилося несуттєво.

   

  2. Динаміка по видах інформації

  Таблиця 2.

  Порівняння результатів січневого та квітневого раундів моніторингу офіційних веб-сайтів міністерств за Показником наявності інформації свідчить про загальну тенденцію до консервації стану офіційних веб-сайтів органів виконавчої влади з ухилом до погіршення.

  Погіршення Пн відбулось для 10 видів інформації, покращення для 8, а для 5 видів інформації змін значення Пн не відбулось.

  Середнє значення Пн практично не змінилося. Але для деяких окремих пунктів моніторингу зміни все таки спостерігаються.

  Видів інформації, яка на офіційних веб-сайтах міністерств представлена повністю, збільшилось з 4 до 5.

  Покращився показник наявності контактної інформації і складає 0,94, що дає підстави сподіватися, що незабаром на всіх сайтах міністерств буде розміщена вся контактна інформація.

  Покращився показник наявності інформації про регуляторну діяльність і складає 0,88, однак в двох міністерств досі такої інформації нема – це Міністерство закордонних справ та Міністерство аграрної політики та продовольства.

  Найбільше зростання Пн зафіксоване щодо Цільових програми у відповідній сфері.

  Істотно покращилось значення Пн щодо Надання громадянам і юридичним особам інформаційних послуг загального призначення, Нормативно-правових актів з питань,  що належать до компетенції органу, Основних функції структурних підрозділів,  а  також  прізвища, імена,  по батькові, номери телефонів, адреси електронної пошти їх керівників та Місцезнаходження апарату, урядових органів  державного управління,  утворених  у  його складі,  територіальних органів та відповідних  структурних  підрозділів  місцевих  держадміністрацій (поштові адреси,  номери телефонів,  факсів,  адреси веб-сайтів та електронної пошти), інформації про Підприємства, установи та організації,  що належать до  сфери  управління органу.

  Найбільше драматичне зниження Пн відбулось щодо Інформування громадськості про результати роботи в сфері протидії корупції.

  Значне зниження Пн відбулось щодо Відомостей про взаємодію з громадською радою при органі виконавчої влади, Відомостей про наявні вакансії та Відомостей про проведення закупівлі товарів (робіт, послуг) за державні кошти.

  Власне, динаміка значень цих показників віддзеркалює стан справ та тенденції у боротьбі з корупцією.

  Стосовно відомостей про громадські ради варто сказати, що багато міністерств знищують дані про історію роботи попередньої громадської ради і дають анонси про створення нової ГР.

  Також багато міністерств не зберігають історію оголошення кадрових конкурсів.

  Погіршилося значення Пн для Переліку та порядок надання адміністративних послуг органами виконавчої влади   і бюджетними установами, які перебувають в їх управлінні та яким делеговані повноваження з їх надання, стало менше Електронних форм звітних документів, що подаються суб’єктами господарювання, Структура та керівництво органу стали більш закритими.

  Анонси подій зустрічаються тільки у 5 міністерств. І це великий недолік.

  Мовні версії веб-сайту як і раніше мають тільки Міністерство фінансів, Міністерство оборони та Міністерство закордонних справ, Міністерства внутрішніх справ.


  ІІ. Динаміка Показника якості інформаційного наповнення (Пя), який характеризує повноту, актуальність та доступ до інформації на веб-сайті

  1. Динаміка по міністерствах

  Таблиця 3.

  Примітка. Від січневого до квітневого моніторингу була змінена методика розрахунку коефіцієнтів, які складають Пя. Тому порівняння Пя(січень) з Пя(квітень) не є повністю коректним.

  В наших розрахунках Пя ми користались правилами:

  1) якщо  Кн=0, то Кп=Ка=Кд=0,  а від так і Кя=0.

  2) замість визначених Порядком значень Кс:

  Кс=1,1 – на веб-сайті наявні сервіси;

  Кс=1,0 – на веб-сайті відсутні  сервіси.

  ми користались, опісля консультацій з Держтелерадіо, наступним правилом:

  Кс=0,9 – на сайті відсутні сервіси;

  Кс=1,0 – на сайті існують сервіси.

  А також, оскільки Порядок проведення моніторингу інформаційного наповнення веб-сайтів органів виконавчої влади визначає: «Наявність сервісів веб-сайту, які суттєво покращують зручність користування веб-сайтом.: пошук, мапа, підписка, статистика відвідувань, форуми, опитування, останні оновлення тощо», ми розглядали «на сайті існують сервіси», як «на сайті існують пошук, мапа, підписка, статистика відвідувань, форуми, опитування, останні оновлення». Себто весь перелік тих сервісів, які явно були зазначені. Від так, для всіх офіційних веб-сайтів міністерств Кс=0,9. Як що ж взяти, що «на сайті існують сервіси»,– то є наявність бодай одного з явно зазначених сервісів, то Кс=1,0. Ми розглянули обидва випадки.

  Показник якості інформаційного наповнення погіршився (при Кс=0,9) для веб-сайтів 12 міністерств, покращився для веб-сайтів  2 міністерств і не змінився для для веб-сайтів 2 міністерств. Це спричинило до зменшення середнього значення Пя.

  Показник якості інформаційного наповнення погіршився (при Кс=1,0) для веб-сайтів 7 міністерств і покращився для веб-сайтів решти  9 міністерств. Це спричинило до зростання середнього значення Пя.

  Отже значення Кс суттєво міняє результати і на наш погляд Кс треба або прибрати з формули розрахунку Пя і досліджувати окремо, або визначити його шкалу так, як визначені шкали Кп, Ка, Кд (0,3 0,7 1,0), і чітко встановити, наявність яких сервісів дає 0,3, яких 0,7, а яких,– 1,0.

   

  2. Динаміка по видах інформації

  Таблиця 4.

  Примітка. Жовтим виділені ті види інформації, для яких оновлений Порядок передбачає Кп=1, якщо Кн>0

  Як бачимо, зміна методики обрахування Пя призвела до істотного збільшення усереднених значень цього показника  для більшості видів інформації. Хоча візуальне спостереження свідчить про те, що якісно офіційні веб-сайти міністерств практично не змінились.

  Також бачимо, що для деяких видів інформації значення Пя перевищує 1. Особливо неприроднім такий «приріст якості» виглядає для Інформування громадськості про результати роботи в сфері протидії корупції, Пн якого катастрофічно знизився.

  З огляду на отримані результати, ми вважаємо що аналіз динаміки Пя не має сенсу.

   

  ІІІ. Висновки та пропозиції

  1. Показник наявності інформації належним чином відображає визначає рівень наявності інформації на веб-сайті відповідно  вимог нормативно-правових актів. Його динаміка дає достатньо інформації для оцінки відповідності офіційного веб-сайту вимогам відповідних нормативно-правових актів.

   

  2. Показник якості інформаційного наповнення, попри добрі наміри виміряти якість і слідкувати за її змінами, дуже вразливий до суб’єктивного фактору, дуже вразливий до значення Кс, і, якщо для веб-сайтів міністерств він не перевищує 1, то для окремих видів інформації він перевищує 1, що є неприродно для нормованого показника.

   

  3. Кс треба або прибрати з формули розрахунку Пя і досліджувати окремо, або визначити його шкалу так, як визначені шкали Кп, Ка, Кд (0,3 0,7 1,0), і чітко встановити, наявність яких сервісів дає 0,3, яких 0,7, а яких,– 1,0. На користь виключення Кс з формули розрахунку Пя можна сказати, що окреме дослідження сервісів веб-сайтів органів державної влади має стимулюючий ефект до вдосконалення веб-сайтів, приведення їхнього функціоналу до сучасних вимог, зокрема забезпечувати право громадян України на доступ до інформації та на участь в управлінні державними справами.

   

  4. Ми вважаємо, що Кя (рівень якості розміщеної інформації відповідного типу) має обчислюватись як

  Кя=(Кп+Ка)/2,

  а не як

  Кя=(Кп+Ка+Кд)/3.

  Адже Кд, по суті, з урахуванням вимог Наказу Держкомінформ та Держкомзв’язку № 327/225 «Про затвердження Порядку функціонування веб-сайтів органів виконавчої влади» від 25.11.2002 р. є константою.

   

  5. Від так ми пропонуємо виділити Кд як об’єкт окремого дослідження. На користь виключення Кд з формули розрахунку Пя можна сказати, що окреме дослідження рівня доступності інформації веб-сайтів органів державної влади має стимулюючий ефект до вдосконалення веб-сайтів, приведення їхнього функціоналу вимог Наказу Держкомінформ та Держкомзв’язку № 327/225, який де факто виконує ролю галузевого стандарту.

   

  6. Ми пропонуємо Держтелерадіо розробити і впровадити на своєму офіційному сайті програмний комплекс, який надавав би відвідувачам сайту можливість в он-лайн режимі оцінити будь який офіційний веб-сайт органу виконавчої влади за методикою Порядку проведення моніторингу інформаційного наповнення веб-сайтів органів виконавчої влади. На нашу думку, це дасть позитивний імпульс справі перетворення офіційних веб-сайтів органів виконавчої влади на надійні джерела своєчасного, повного інформування суспільства про діяльність органів виконавчої влади та, відповідно, забезпечення реальних можливостей громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади.

  Весь текст моніторингового звіту (.doc)

  Моніторинг був здійснений в рамках проекту «Відкрита влада. Удосконалення процедур оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження.

  * * *

  Метою проекту «Відкрита влада. Удосконалення процедур оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади», що здійснюється  Громадським інформаційно-методичним центром «Всесвіт» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»  є забезпечення належного, своєчасного, повного інформування суспільства про діяльність органів виконавчої влади та, відповідно, забезпечення реальних можливостей громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади – шляхом внесення змін до Порядку оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади

  Мета програми Посилення впливу громадянського суспільства Міжнародного фонду «Відродження» – сприяння розвитку системи захисту прав громадян як споживачів державних та комунальних послуг, посилення спроможності громадських організацій щодо вироблення політики та впливу на прийняття політичних рішень із суспільно важливих питань.

  Детальніше: www.irf.ua

  Також до Вашої уваги:

  Моніторинг сайтів українських міністерств у порівнянні з результатами моніторингу, проведеного Держтелерадіо.

  Аналітична довідка за результатам проведення моніторингу інформаційного наповнення веб-сайтів органів виконавчої влади

  Короткий звіт та 8 тематичних огладів інтернет-ресурсів органів виконавчої влади України. (с) Аналітично-дослідницький центр “АНОД”, 2005 р.


  Навіґація у серії:Попередня: Попередня публікація серії:
  Наступна: Наступна публікація серії:

  Додано Наталка Зубар @ 10:46

  Переглядів 1 047
  1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (голосів 1, оцінка: 5,00 з 5)
  Loading...

Цей матеріал не передбачає коментування.

Theme Tweaker by Unreal