Календар

Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лис    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Архіви


Опитування

Чи сприяє "третій сектор" розвитку громадянського суспільства в Україні?

Подивитись результати

Loading ... Loading ...

Ставайте громадськими експертами!


Партнери


Створено за підтримки

Статистика відвідувань

Відвідувачів сьогодні: 18
 • 25Гру2010

  Рекомендації Партнерства інститутів громадянського суспільства (далі – ІГС) на підтримку громадських рад при органах виконавчої влади (далі – ОВВ) України щодо особливостей створення і налагодження роботи громадських рад при ОВВ різного рівня

  Протягом грудня 2010 року – лютого 2011 року в переважній більшості регіонів України мають відбутися установчі збори інститутів громадянського суспільства, присвячені формуванню громадських рад при органах виконавчої влади. Очікується, що під час таких зборів буде обрано склад понад 500 громадських рад різного рівня.

  Зважаючи на певну інноваційність виборного принципу формування громадських рад, передбаченого Постановою КМУ від 03.11.2010 № 996, Партнерство вбачає за необхідне запропонувати ініціативним групам з підготовки установчих зборів кілька рекомендацій, які допоможуть перетворити процес виборів на найбільш помітну та надихаючу подію життя інститутів громадянського суспільства і взагалі суспільства.

  1. Які питання і чому доцільно включити до порядку денного установчих зборів громадської ради?

  В проект порядку денного установчих зборів доцільно включити такі пункти:

  1.    Звіт органу виконавчої влади щодо виконання в 2010 році Концепції сприяння розвитку громадянського суспільства.

  Питання має стосуватися звіту органу влади (в особі його керівника або представника структурного підрозділу по зв’язках з громадськістю) щодо здійснення  консультацій з громадськістю; взаємодії з громадськими радами; розробки нормативно-правових актів на підтримку громадянського суспільства; розвитку благодійності та волонтерства; формування культури громадянського суспільства тощо. За підсумками представлення звіту учасники установчих зборів можуть підняти перед органом влади ті чи інші питання щодо виконання Концепції або рекомендувати посилити роботу в певних її напрямах.

  Слів зауважити, що у випадку, якщо голосування за членів громадської ради буде здійснюватися бюлетенями, час, необхідний на їх підрахунок, доцільно використати саме на представлення органом виконавчої влади звіту по виконанню Концепції в 2010 році.

  2.    Інформування голови ініціативної групи про підготовку до установчих зборів.

  Питання має стосуватися складу ініціативної групи, способів інформування громадськості про установчі збори, кількість поданих та зареєстрованих заявок від ІГС, склад зареєстрованих на участь у зборах представників ІГС, інших питань підготовки.

  3.    Обрання робочих органів установчих зборів.

  Питання має стосуватися обрання учасниками установчих зборів її робочих органів: головуючого, секретаря, членів лічильної комісії (мінімум три особи). При потребі, учасники можуть запропонувати та обрати додаткові робочі органи (наприклад, редакційну комісію).

  4.    Звіт голови чинної громадської ради про її роботу.

  Питання має стосуватися звіту голови або уповноваженого представника громадської ради, що діє на момент проведення зборів, по представленню результатів роботи громадської ради: основні завдання, що стояли перед ГР; способи виконання завдань; короткий звіт про діяльність ради та її робочих органів; представлення основних досягнень та труднощів в роботі ради тощо. Загальна тривалість звіту повинна не перевищувати 20 хвилин. Звіт громадської ради доцільно супроводжувати візуальними або роздатковими інформаційними матеріалами.

  5.    Встановлення граничної чисельності членів громадської ради, що обирається.

  Питання має стосуватися визначення оптимальної чисельності майбутнього складу громадської ради. Важливо розуміти, що з метою забезпечення результативності роботи громадської ради як колегіального органу (забезпечення кворуму), доцільно пропонувати її граничну чисельність (приміром, 15 осіб на рівні РДА; 20 осіб на рівні ОДА; 30 осіб на рівні ЦОВВ). При цьому учасники установчих зборів можуть запропонувати будь-яку іншу чисельність складу громадської ради, включно з чисельністю, що відповідає кількості учасників установчих зборів. У випадку, якщо до громадської ради увійдуть всі учасники установчих зборів, в Положенні про громадську раду доцільно регламентувати наявність Правління (президії) громадської ради як її колегіального виборного органу, чисельність якого не перевищує 30 осіб. Положення про громадську раду має передбачати механізми звітування правління (президії) перед громадською радою.

  6. Проведення голосування по обранню складу нової громадської ради.

  Питання має стосуватися урахування таких основних моментів організації виборів: вибір форми голосування за кандидатів (мандатами або бюлетенями); ознайомлення з інформацією про кандидатів на членство; процедура підбиття підсумків голосування та їх оприлюднення. Враховуючи, що час, необхідний на обробку виборчих бюлетенів (в разі голосування бюлетенями) може бути більшим за дві години, можна вважати збори закритими після волевиявлення їх учасників з наступним їх інформуванням про результати виборів.

  7. Розгляд проекту плану консультацій з громадськістю органу виконавчої влади.

  Оскільки одним з головних завдань створюваної громадської ради є сприяння проведенню консультацій з громадськістю, зокрема подання пропозицій до орієнтовного плану проведення консультацій з громадськістю органу виконавчої влади, на установчих зборах доцільно розглянути проект такого плану, підготовленого за пропозиціями підрозділів органу виконавчої влади та ІГС. Під час розгляду цього питання лічильна комісія могла би виконати свою роботу і оприлюднити результати голосування серед учасників зборів.

  2. Як розповісти громадськості про установчі збори громадської ради?

  Розкажіть про установчі збори всім зацікавленим, перетворіть процес обрання громадської ради на найважливішу подію з життя громадянського суспільства там, де ви живете чи працюєте. Для цього вам достатньо:

  • запросити на установчі збори друковані, електронні та телевізійні медіа і дати для них інтерв’ю з місця події;
  • засняти перебіг установчих зборів на відео та поширити в Інтернеті;
  • організувати онлайн трансляцію установчих зборів в Інтернеті та соціальних мережах, блогах;
  • надіслати інформацію про проведені збори для розміщення на цьому сайті Партнерства «Громадські ради в Україні»;
  • розповсюдити інформацію про проведені збори по тематичних розсилках, а також по сайтах громадськості;
  • запропонувати свій варіант інформування.

  3. Як громадські ради можуть впливати на політику органу влади щодо сприяння розвитку громадянського суспільства?

  Постанова КМУ № 996 передбачає оновлену процедуру організації консультацій з громадськістю. Зокрема, органи влади мають складати щорічні плани проведення таких консультацій, пропозиції до яких у тому числі надають громадські ради. Зважаючи на це, одне з перших засідань громадської ради слід присвятити наданню пропозицій до плану консультацій з громадськістю, а також питанню організації постійного контролю за їх проведенням (вимога Постанови КМУ № 996).

  Окрім того, громадська рада може стати основним координатором дій органів влади та інститутів громадянського суспільства щодо виконання Концепції сприяння розвитку громадянського суспільства. Для цього учасникам установчих зборів (членам громадської ради) доцільно спрямувати до органу виконавчої влади відповідне звернення щодо необхідності посилення діяльності органу в частині виконання Концепції, зокрема: передбачити відповідні повноваження структурного підрозділу, відповідального за реалізацію державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства; чіткий механізм горизонтальної та вертикальної координації реалізації політики на рівні ОВВ; ухвалення програми сприяння розвитку громадянського суспільства для фінансування заходів відповідної державної політики та фінансової підтримки ІГС; покращити органі-заційно-методичне забезпечення структурного підрозділу, відповідального за виконання Концепції в частині методичного супроводу та підвищення кваліфікації працівників тощо.

  4. Як на практиці виконати п. 17 Типового положення про громадську раду?

  Даний пункт передбачає обов’язок органу виконавчої влади забезпечити належне функціонування громадської ради, зокрема в частині надання приміщення, засобів зв’язку тощо. Опис можливих дій органу влади із забезпечення функціонування громадських рад наведено у додатку  до даних Рекомендацій.

  РОЗ’ЯСНЕННЯ ПАРТНЕРСТВА
  щодо реалізації пункту 17 Типового положення про громадську раду, затвердженого  Постановою КМУ від 3 листопада 2010 р. № 996

  Відповідно до п.17 Типового положення про громадську раду (далі – Положення), «забезпечення секретаріату громадської ради приміщенням, засобами зв’язку, створення умов для роботи ради та проведення її засідань здійснює орган виконавчої влади».

  1. Що на практиці означає «забезпечення здійснює орган виконавчої влади»?

  Організаційне забезпечення діяльності Громадської ради (далі – Ради) на рівні органу виконавчої влади (міністерство, інший центральний орган виконавчої влади, обласна чи районна державна адміністрація) буде здійснювати не весь орган у цілому, а відповідальний структурний підрозділ, на який покладені ці функціональні обов’язки. Найчастіше ним є управління (відділ, сектор) по зв’язках з громадськістю. Приміром, на рівні областей та районів це визначено пунктом 4.6 Типового положення про управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю обласної державної адміністрації і управління (відділ) з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Севастополь-ської міської державної адміністрації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2008 року № 128 («управління, відповідно до покладених на нього завдань… здійснює організаційно-правове та матеріально-технічне забезпечення діяльності громадської ради при обласній та Севастопольській міській держадміністрації»).

  Також слід зауважити, що на момент обрання Ради бюджети органів виконавчої влади на найближчий рік буде сформовано, адже проведення більшості установчих зборів громадських рад відбуватимуться у січні – на початку лютого наступного року. Тож узгодження питання організаційного забезпечення діяльності Ради у 2011 році мають взяти на себе ініціативні групи по їх утворенню.

  2. Що на практиці означає «… забезпечення секретаріату громадської ради приміщенням…»

  Оскільки секретаріат Ради не потребує постійної присутності його членів в одному місці, то структурний підрозділ, що організаційно забезпечуватиме роботу Ради, надає можливість працювати секретаріату в одному зі своїх приміщень (кабінетів).

  З іншого боку, якщо секретарем ради буде працівник цього підрозділу, то саме в його робочому кабінеті може збиратись секретаріат чи/та правління Ради. Таке вирішення питання може бути запропоновано для Рад при обласних державних адміністраціях, в яких управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю забезпечені приміщенням, а отже, можуть надати необхідну допомогу.

  Складніше – для районних державних адміністрацій, оскільки тут організаційне забезпечення діяльності Ради здійснюватиме сектор, який часто виконує функції не тільки щодо внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю, але й преси та інформації, а також національностей та релігій. Отже в такому разі доцільно:

  • у разі, якщо обов’язки секретаря Ради покладено на одного з її членів, доречніше (і зручніше) використовувати приміщення інституту громадянського суспільства – члена Ради (за згоди його керівництва);
  • використовувати приміщення громадських приймалень.

  Щодо ситуації з міністерствами та іншими ЦОВВ, то доцільним буде скористатися досвідом Міністерства охорони здоров’я, в якому для Ради виділено окреме приміщення.

  3. Що на практиці означає «…забезпечення секретаріату громадської ради …засобами зв’язку…»

  Передусім мова йдеться про телефонний зв’язок та можливість використання комп’ютера із виходом в Інтернет. У випадку, якщо потреба Ради у використанні комп’ютеру органу відсутня, а всі члени Ради мають безперебійний доступ до телефону, комп’ютера та Інтернету, варто одразу переходити до наступного питання.

  Телефонний зв’язок потрібен, переважно, для узгодження оперативних питань діяльності Ради та для повідомлень членів Ради з окремих питань її роботи. Зважаючи на це, доцільно використовувати телефон структурного підрозділу (відповідального працівника). Проте, з огляду на обмеженість ресурсів на оплату телефонного зв’язку про  періодичність та повноту використання телефонних ліній органу влади варто подбати заздалегідь.

  Питання, чи буде Рада забезпечена окремим комп’ютером, чи доступ до комп’ютера структурного підрозділу буде надаватись за потребою, залежить як від наявності комп’ютерної техніки в самому органі, так і від зручності доступу до неї. Якщо структурний підрозділ не має достатньої кількості комп’ютерів, доцільним є включення потреби в них до бюджетного запиту. Враховуючи, що формування бюджетів структурних підрозділів відбувається зараз, ініціативним групам слід поквапитися.

  4. Що на практиці означає «…створення умов для роботи ради та проведення її засідань…»

  Хоча Типовим положенням не конкретизовано, які саме умови роботи Ради має забезпечити орган, до цих умов доцільно віднести:

  • доступ на територію органу (наприклад, члени Ради отримують відповідні посвідчення);
  • отримання, в межах чинного законодавства інформації, необхідної для роботи Ради;
  • створення спільних з органом влади моніторингових та робочих груп;
  • входження уповноважених представників Ради до колегій органу;
  • забезпечення участі представників Ради в робочих заходах органу влади;
  • включення фінансування заходів щодо виявлення суспільної думки, таких як проведення соціологічних досліджень, інших форм консультацій з громадськістю, що будуть проводитись спільно з Радою, до бюджетного запиту структурного підрозділу.

  Слід відзначити, що структурні підрозділи нечасто використовують саме соціологічні дослідження як форму консультацій з громадськістю. Проте, без таких досліджень практично неможливо виконати аналіз соціально значущих проблем, а також напрацювати позицію органу влади та громадської ради при ньому.

  5. У якому приміщенні будуть проходити засідання ради?

  На перший погляд, відповідь очевидна. Кожен орган виконавчої влади має зал для засідань і, відповідно, може надавати його для засідань Ради. Потурбуватись, щоб дати зібрань ради були включені до графіку проведення засідань органу має відповідальний структурний підрозділ ОВВ.
  Разом із тим, засідання Ради можуть відбуватись в іншому приміщенні, запропонованому органом виконавчої влади або членами Ради. Головне, аби це приміщення відповідало певним умовам для проведення засідань Ради чи її структурних утворень – передусім було загальнодоступним.

  Важливі уточнення!

  Якщо питання організаційного забезпечення, які залежать від фінансування, з різних причин не вирішені у поточному році, слід не забути поставити їх при підготовці проекту бюджету, а також при формуванні бюджетного запиту на наступний рік.

  Якщо Ради, які будуть обрані на 2011-2012 роки, зможуть вирішити усі вище окреслені питання, робота їх наступників по тих самих питаннях буде значно полегшена.

  Навіть якщо органом будуть створені усі умови, про які говорилось вище, активність і результативність роботи Ради залежатиме лише від її членів.

  Висновок: виконання органом виконавчої влади пункту 17 Положення безпосередньо сприятиме ефективності роботи Ради, але не здатне забезпечити  ефективність Ради.  Це залежить виключно від ініціативності самих членів Ради.

  Партнерствo інститутів громадянського суспільства на підтримку громадських рад при органах виконавчої влади України

  Довідково:
  11 лютого 2011 р. в країні має бути сформовано переважну більшість громадських рад при органах виконавчої влади. Процес може бути продовжено для органів виконавчої влади, реорганізованих або утворених згідно з Указом Президента України № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади».

  http://gromrady.org.ua/2010/12/schodo-osoblyvostej-stvorennya-i-nalahodzhennya-roboty-hromadskyh-rad-pry-ovv-riznoho-rivnya/

  Додано Віктор Гарбар @ 10:57

  Переглядів 933
  1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (голосів 1, оцінка: 5,00 з 5)
  Loading...

Цей матеріал не передбачає коментування.

Theme Tweaker by Unreal