Календар

Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лис    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Архіви


Опитування

Чи сприяє "третій сектор" розвитку громадянського суспільства в Україні?

Подивитись результати

Loading ... Loading ...

Ставайте громадськими експертами!


Партнери


Створено за підтримки

Статистика відвідувань

Відвідувачів сьогодні: 7
 • 29Лип2010
  Вих. № 113

  від 28.07.10

  До Секретаріату Кабінету Міністрів України

  Щодо необхідності відновлення дії Постанови № 1378
  «Деякі питання щодо забезпечення участі громадськості
  у формуванні та реалізації державної політики»

  Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86» заснована 1990 року, її представники впродовж років працюють у складі Громадської ради при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України, громадських рад при Міністерстві архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства, Державному комітеті ядерного регулювання, Державному комітеті водного господарства, Національної ради зі сталого розвитку України при КМУ, Раді з туризму Карпатського регіону, громадських рад при Обласних управліннях екології та природних ресурсів у Івано-Франківській та Одеській областях; входять до складу Координаційної Ради Кримського республіканського комітету з екології та охорони природних ресурсів, громадської колегії Державної санітарно-епідеміологічної служби у Харківській області, Національного міжвідомчого координаційного комітету з підготовки Національного плану впровадження в Україні Стокгольмської конвенції про стійки органічні забруднювачі, Громадської Експертної Ради при Українській частині Комітету Україна-ЄС тощо.

  Ми вітаємо ініціативу нового Уряду скасувати постанови КМУ від 26 листопада 2009 року №1302 і від 6 січня 2010 року №10, які суттєво обмежують права громадськості та прийняті з порушенням відповідних нормативних актів і демократичних процедур. Однак ми вважаємо недоцільною роботу над проектом нової постанови “Про заходи щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики”, у той час як десятки громадських рад по всій Україні з 2004 року продуктивно працюють з органами влади за нормами постанови №1378 і готові надати пропозиції щодо її вдосконалення на основі власного досвіду.

  Ми вимагаємо відновлення дії постанови №1378 від 15 жовтня 2004, скасування якої вважаємо незаконним.Така позиція підкріплюється численними зауваженнями, що виникають при порівнянні двох документів. Наведемо кілька прикладів.

  Викликає подив прописана у проекті необхідність повторного заснування громадських рад, навіть тих, які, як Громадська рада при Мінприроди, працюють регулярно і продуктивно впродовж багатьох років.

  У визначенні обов’язкових предметів консультацій постанова 1378 на перше місце ставить «проекти нормативно-правових актів, які стосуються прав, свобод і законних інтересів громадян», а новий проект опікується насамперед правами і обов’язками громадян.

  Водночас у новому проекті зі скромного переліку обов’язкових для громадського обговорення документів зникають навіть звіти головних розпорядників коштів Державного бюджету про витрачання коштів замість того, щоб доповнити його обговоренням проектів бюджетів тощо.

  Новий проект загального положення про громадські ради пропонує цьому органу одночасно займатися дорадництвом, контролем та експертизою. При цьому полишається незрозумілим, на яких засадах це буде здійснюватися і чим саме така діяльність Громадських рад буде відрізнятися від діяльності решти організацій громадянського суспільства, які займаються громадським лобіюванням, контролем чи експертизою діяльності органів влади.

  Решта положень нової постанови для тих, хто керувався в роботі постановою 1378, виглядає навмисною мішаниною її пунктів без зміни змісту. Однак відомі недоліки 1378 – декларативність і відсутність конкретних механізмів – так і залишаються невиправленими. Механізм врахування думки громадськості полишається проблемним питанням, навіть рішення громадських рад названі такими, що мають рекомендаційних характер.

  З огляду на сказане вище, ми пропонуємо:

  • скасувати незаконні постанови 1302 і 10;
  • поновити незаконно скасовану постанову 1378;
  • на підставі досвіду застосування постанови 1378 з 2004 року провести національні консультації з «живими» громадськими радами (наприклад, при Мінприроди чи Державному комітеті ядерного регулювання) та активними ОГС і їх об’єднаннями, які не входять до громадських рад, як-то: Громадянська асамблея України, Новий громадянин, тематичні коаліції, мережі та робочі групи на національному та місцевому рівнях.  Це дозволить визначити конкретні механізми консультацій з громадськістю, особливо щодо врахування громадської думки та збереження позитивних напрацювань. Основним документом для консультацій має стати порівняльна таблиця постанови 1378 і нового проекту.

  Ми дякуємо Секретаріатові КМУ за оперативно підготовлену порівняльну таблицю положень проекту Мінюсту та ПКМУ 1378, яка, на нашу думку, наочно підтверджує висновки, які ми виклали у цьому листі. Принагідно хочемо зазначити, що деякі положення запропонованого проекту, які внаслідок формату таблиці здаються, на перший погляд, новаторськими  (як то пункт 19 у частині звітування органів виконавчої влади після проведення громадських обговорень) насправді вперше прозвучали у постанові 1378, хоча і в іншому формулюванні.

  Удосконалена за участі громадськості постанова 1378 повинна містити максимально конкретне визначення тих можливостей громадських рад, яких не мають в комунікації з органом виконавчої влади НУО та асоціації НУО поза ГР.

  Ухвалення постанови на основі запропонованого проекту продемонструє, що Уряд України не готовий до відповідального діалогу з громадськістю і потребує лише кишенькових інституцій. Відновлення ж постанови 1378 та проведення на її основі консультацій заради вдосконалення буде сигналом, який підтвердить наміри українського Уряду забезпечити участь громадян у державних справах та готовність до відповідального діалогу з громадськістю.

  Зі щирим сподіванням на взаємне порозуміння та співпрацю,

  Президент ВЕГО «МАМА-86»                               Ганна Голубовська-Онісімова

  Додано Віктор Гарбар @ 10:17

  Переглядів 797
  1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (голосів 1, оцінка: 5,00 з 5)
  Loading...

Цей матеріал не передбачає коментування.

Theme Tweaker by Unreal