Календар

Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лис    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Архіви


Опитування

Чи сприяє "третій сектор" розвитку громадянського суспільства в Україні?

Подивитись результати

Loading ... Loading ...

Ставайте громадськими експертами!


Партнери


Створено за підтримки

Статистика відвідувань

Відвідувачів сьогодні: 18
 • 15Бер2010

  Минуло 15 діб з часу, коли Оргкомітет ГАУ надіслав Прем’єр-міністру України звернення з вимогою скасувати Постанови № 1302 «Про додаткові заходи щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» (ухвалено 26.11.2009 р.) та № 10 «Про затвердження Порядку залучення громадян до формування та реалізації державної політики» (ухвалено 06.01.2010 р.). За цей час було припинено діяльність попередньої парламентської коаліції, сформовано нову коаліцію та новий Кабінет Міністрів України. З огляду на зазначені зміни в українському політикумі п.3 Звернення втратив свою актуальність, адже ні пан Азаров, ні пан Янукович ніде й ніколи не обіцяли забезпечити невідкладний розгляд проекту Закону України «Про громадські організації» (реєстр. № 3371).  Разом з п.3 Звернення й інші пункти вимог мають усі шанси не потрапити в поле зору нового Кабінету Міністрів, адже наступний місяць має бути присвячений формуванню Бюджету на 2010 рік, а за тим почнеться чи то боротьба з бідністю, чи розпочнуться давно вже назрілі та перезрілі економічні реформи… Тож до впорядкування суспільного діалогу у Кабінету Міністрів руки дійдуть не скоро… А відтак, й надалі залишається чинною постанова Кабінету Міністрів України №1302 від 26.11.2009 р. та постанова №10 від 06.01.2010 р.

  Певно не варто повторювати всю ту критику, яку викликали до життя зазначені вище постанови Кабінету Міністрів України.  Варто готуватись до дій з обстоювання суспільних інтересів в умовах, що склалися. А для того, важливо уважно вивчити та об`єктивно дослідити результати імплементації постанови Кабінету Міністрів України №1378 від 15.10.2004 р.

  Власне постанова Кабінету Міністрів України №1378 від 15.10.2004 р. цікава та примітна тим, що вона вперше в нашій новітній історії визначила організаційні форми ведення суспільного діалогу в процесі здійснення органами влади своїх повноважень. Нею був започаткований процес створення громадських рад при органах влади, нею були визначені способи ведення суспільного діалогу в процесі здійснення органами влади своїх повноважень. І громадські ради, і суспільний діалог у формі обов`язкових консультацій з громадськістю при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян мали б сприяти покращенню якості діяльності органів державної влади, підвищенню довіри в суспільстві, зниженню рівня корупції, практичній реалізації конституційних прав громадян та підвищенню авторитету НУО в суспільстві. І ми вважаємо, що для подальшого розвитку громадянського суспільства в Україні просто необхідно вивчити та систематизувати досвід створення та функціонування громадських рад та проведення консультацій з громадськістю при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.

  Що варто зробити:

  1. Розробити та апробувати систему* громадського моніторингу діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо організації та проведення консультацій з громадськістю при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.
  2. Узагальнити досвід та напрацювати рекомендації щодо підвищення ефективності діяльності громадських рад, що створені при органах державної влади та органах місцевого самоврядування щодо організації та проведення консультацій з громадськістю при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.
  3. Створити та апробувати публічну інтерактивну системи документування наслідків консультації з громадськістю при розробці органами державної влади та органами місцевого самоврядування нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.

  При чому система документування має охоплювати всю владу: і центральні, і місцеві органи влади, і органи місцевого самоврядування, яким постановою Кабінету Міністрів України №1378 від 15.10.2004 р. теж рекомендовано застосовувати положення тієї постанови у своїй діяльності.

  * — механізм: спільні та скоординовані дії НУО з висвітлення результатів громадського моніторингу діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо організації та проведення консультацій з громадськістю при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.

  Що варто дослідити:

  1. 1. Кількість консультацій з громадськістю, проведених органами державної влади, або органами місцевого самоврядування, при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.
   1. З власної ініціативи органу державної влади, або органами місцевого самоврядування;
   2. З ініціативи громадської ради при органі державної влади, або органами місцевого самоврядування;
   3. З ініціативи інших громадських організацій, що не мали своїх представників у відповідній громадській раді.

  Їхнє співвідношення по роках за всі роки існування громадської ради при відповідному органі державної влади

  2.  Форми (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1378 від 15.10.2004 р.), в яких відбувались консультації з громадськістю при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян. З`ясування показників активності громадськості ( кількість НУО, що взяли участь, кількість НУО, що подали свої пропозиції ) в залежності від форми проведення консультації з громадськістю

  1. З власної ініціативи органу державної влади, або органами місцевого самоврядування;
  2. З ініціативи громадської ради при органі державної влади, або органами місцевого самоврядування;
  3. З ініціативи інших громадських організацій, що не мали своїх представників у відповідній громадській раді.

  Їхнє співвідношення по роках за всі роки існування громадської ради при відповідному органі державної влади

  1. 3. Ефективність проведення консультацій з громадськістю при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян:
   1. Кількість врахованих пропозицій консультацій з громадськістю, які були проведені з  власної ініціативи відповідного органу державної влади, або органом місцевого самоврядування;
   2. Кількість врахованих пропозицій консультацій з громадськістю, які були проведені з ініціативи громадської ради при відповідному органі державної влади, або органі місцевого самоврядування;
   3. Кількість врахованих відповідним органом державної влади пропозицій консультацій з громадськістю, які були проведені з ініціативи інших громадських організацій, що не мали своїх представників у відповідній громадській раді.

  Їхнє співвідношення по роках за всі роки існування громадської ради при органі державної влади, або органі місцевого самоврядування.

  Що є важливим:

  1. Динаміка кількості консультацій з громадськістю, проведених органами державної влади, або органами місцевого самоврядування, при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.
  2. Динаміка кількості НУО, що взяли участь у кількості консультацій з громадськістю, проведених органами державної влади, або органами місцевого самоврядування,  при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.
  3. Динаміка кількості пропозицій, поданих НУО, що взяли участь у кількості консультацій з громадськістю, проведених органами державної влади, або органами місцевого самоврядування,  при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.
  4. Динаміка кількості врахованих пропозицій, поданих НУО, що взяли участь у кількості консультацій з громадськістю, проведених органами державної влади, або органами місцевого самоврядування, при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.

  Загалом, а також в залежності від форми проведення консультацій з громадськістю.

  Які інструменти ми маємо:

  1. Інформаційні запити та звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
  2. Інтерв`ю (усні чи письмові) з головами громадських рад при органах державної влади
  3. Опитування НУО (усні чи письмові) – членів громадських рад при органах державної влади та  органах місцевого самоврядування;
  4. Моніторинг офіційних веб-сайтів органів державної влади та органів місцевого самоврядування,  на предмет висвітлення їхньої діяльності з організації та проведення консультацій з громадськістю та оприлюднення результатів таких консультацій;
  5. Моніторинг ЗМІ, які традиційно приділяють увагу висвітленню діяльності НУО та органів державної влади, а також органів місцевого самоврядування, на предмет отримання даних про суспільний резонанс консультацій з громадськістю, проведених органами державної влади при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян;
  6. Моніторинг веб-сайтів НУО – членів громадських рад при органах державної влади та  органах місцевого самоврядування,  на предмет висвітлення їхньої участі у проведенні консультацій з громадськістю та оприлюдненні результатів таких консультацій
  7. Моніторинг сайту «Громадянське суспільство і влада».

  Які мають бути результати:

  1. Визначення напрямків державної політики, в яких консультації з громадськістю є найбільш і найменш дієвим інструментом врахування суспільної думки при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.
  2. Визначення найбільш і найменш ефективних форм консультацій з громадськістю при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян, наявних невдоволень суб’єктів консультацій з громадськістю та шляхів розв’язання відповідних проблем.
  3. Підготовка і суспільна актуалізація пропозицій щодо змін та доповнень до нормативно-правових актів, які регламентують процеси врахування суспільної думки при розробці нормативно-правових актів, що стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян*.
  4. Розробка та впровадження публічної інтерактивної системи документування наслідків консультації з громадськістю при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян.

  * — зокрема змін до законодавства, які передбачали б, принаймні на рівні імперативної норми постанови КМУ, а краще – на рівні закону України, обов`язкове проведення консультації з громадськістю при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян всіма суб`єктами законодавчої ініціативи, та органами місцевого самоврядування (але це окрема тема), а також чіткий і прозорий, максимально об’єктивований механізм прийняття чи то відхилення таких пропозицій.

  *****

  Здійснення зазначеної програми, на наше переконання, потребує координації зусиль багатьох НУО з усіх регіонів України.

  Так сталось, що 15 березня сплив термін подачі грантових заявок на конкурс «Громадський контроль за діяльністю органів публічної влади» Програми «Посилення впливу громадянського суспільства» Міжнародного фонду «Відродження». Пріоритети конкурсу, на нашу думку, є такими, що викладена нами програма дій повністю ним відповідає. З певних причин наша організація не брала участі у конкурсі. Тому ми звертаємось до колег з НУО, які стануть переможцями конкурсу «Громадський контроль за діяльністю органів публічної влади» з пропозицію про співпрацю. Ми готові оперативно висвітлювати всю вашу інформацію, яка є в контексті гасла нашого сайту «Влада і Суспільство»: «Як українська влада та українські громадські організації сприяють розвитку громадянського суспільства в Україні».

  Ми також готові до співпраці з колегами та донорськими організаціями щодо реалізації програми, викладеної вище, включно з підготовкою та лобіюванням змін до законодавства, які передбачали б обов`язкове проведення консультації з громадськістю при розробці нормативно-правових актів, які стосуються  прав, свобод і законних інтересів громадян всіма суб`єктами законодавчої ініціативи, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Результатом спільних зусиль стало б практичне посилення впливу громадянського суспільства на політичні процеси, а зиском влади і політиків – підвищення їхньої легітимності та загальної адекватності в очах виборців. Іншими словами –  виграла б Україна.

  ГІМЦ «Всесвіт»

  Додано Наталка Зубар @ 23:03

  Переглядів 1 811
  1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (голосів 1, оцінка: 5,00 з 5)
  Loading...

Цей матеріал не передбачає коментування.

Theme Tweaker by Unreal